Skip to main content
Slik bruker du Adobe Premiere i 2026

Slik bruker du Adobe Premiere i 2026

  • Dato og tid:
    11. mai – 12. mai
  • Hvor:
    Pressens hus, Skippergata 24, Oslo
  • Pris:
    Medlem av norsk presseorganisasjon: Kr 7 500 Andre deltakere: Kr 9 500
  • Åpent for:
    Alle
  • Arrangør:
    Institutt for journalistikk

Kursleder: Jarle Leirpoll

Adobe Premiere er i rask utvikling, og vi får stadig nye og mer effektive måter å jobbe på. På dette kurset lærer du hele prosessen, fra import av råstoffet via rask grovredigering, og deretter finjusteringer, fram til eksport og publisering av ferdig film.

Du lærer logikken i programmet, og blir i stand til å redigere dine filmer på egen hånd. Viktige og nyttige teknikker som kjapp fargekorrigering, automatisk lydmiks, og bruk av grafikk, tekst og stillbilder lærer du selvfølgelig underveis.

Du får også lære om vanlige brukerfeil, og hvordan du unngår dem. Hele tiden jobber du med profesjonelle opptak som du får utdelt.

Dette lærer du:

• Import av råstoffet

• De kjappeste klippeteknikkene
• Finjustering av klippepunkter
• Lydredigering med AI
• Splitting av lyd og bilde
• Pålegg av musikk
• Volumjusteringer og Lydmiks
• Enkel fargekorrigering med AI
• Effekter og overganger
• Hastighetsendringer

• Grafikk og tekstplakater
• Bruk av stillbilder
• Voice-Over
• Automatisk teksting med AI
• Ulike videoformater – forskjeller, fordeler og ulemper
• Eksport til sosiale medier etc.

Målgruppe:

Innholdsprodusenter, klippere, journalister og fotografer som skal klippe video.

Forkunnskaper:

Det forutsettes at du kjenner ditt operativsystem (Windows eller MacOS) godt, og klarer å opprette mapper, kopiere og slette filer, bruke tastatursnarveier, etc. Du må ha nyeste versjon av Adobe Premiere installert på din PC eller Mac. En gratis 7-dagers prøveversjon er OK.

Praktisk informasjon

Deltagerne må selv ha med:
Egen laptop.

Frilansere og arbeidsledige som er medlem av Norsk Journalistlag har egne støtteordninger for deltakelse på IJ sine kurs. Les mer her >>

Påmeldingen er bindende fire uker før kursstart og kursavgiften vil bli fakturert i sin helhet selv om kursdeltakeren melder seg av etter frist for avmelding eller unnlater å møte til kursstart.Les mer om våre vilkår og betingelser her>>

Har du spørsmål, ta kontakt på kurs@ij.no.