
Bruk KI til å bli en MYE bedre journalist
-
Dato og tid:2. september kl 9.30-16.00
-
Hvor:Pressens hus, Skippergata 24, Oslo
-
Pris:Medlem av norsk presseorganisasjon: Kr 4 950 Andre deltakere: Kr 6 950
-
Åpent for:Alle
-
Arrangør:Institutt for journalistikk
Kunstig intelligens endrer graving, research og kildearbeid i rekordfart. I dette intensive endagskurset lærer du å bruke språkmodeller som en utvidelse av din egen metode – ikke bare som et svarverktøy.
De fleste mediehus har gode KI-funksjoner i publiseringsverktøyet, som effektiviserer publisering og tekststruktur, men for journalister er det enda viktig å ta teknologien i bruk for å styrke din egen journalistikk.
Kurset gir deg innsikt i hvordan du bruker KI på en måte der du kombinerer tradisjonell metode med nye verktøy for dypere og mer effektiv research. Vi går gjennom hvordan du styrker datasøk, dybdereportasjer, idéutvikling og verifiseringsarbeid med GPT, Perplexity, NotebookLM og Claude.
Etter kurset skal du ha fått en dypere forståelse av hvordan du kan bruke KI i hverdagen din som journalist – kanskje på helt andre måter enn du trodde var mulig.
Oppfølgingsmøte etter kurset:
25. september kl 14-16 møtes gruppen digitalt for å dele erfaringer med de nye måtene å bruke KI i hverdagen på.
Dette lærer du:
- «Prompting 2.0» – strukturerte, effektive og målrettede instruksjoner
- Kritisk tenkning med og om språkmodeller
- Verifisering av informasjon og kildekontroll med KI og OSINT-verktøy
- Bruk av GPT og Perplexity for å utvikle journalistiske prosjekter, drive dyp research, utvikle publiseringsplaner, og finne nye vinklinger og kilder.
- Hvordan du bygger bot-er som jobber for deg.
Kurset passer for:
• Journalister som jobber med et tema, undersøkende journalister og redaksjoner som jobber med avansert research